Rezerwacje

Atrakcje

Atrakcje

W naszym regionie ich nie brakuje, dlatego specjalnie dla Was powstał krótki poradnik, w którym podzieliliśmy je na te związane z przyrodą, historią i architekturą, sportem i rekreacją oraz rzemiosłem i kulturą.

Przyroda

Atrakcji, które daje nam Matka Natura jest najwięcej: park narodowy, parki krajobrazowe, rezerwaty, liczne szlaki oraz dzika zwierzyna na wolności i w specjalnych zagrodach są wizytówką Bieszczadów. Poniżej wymieniamy najpiękniejsze miejsca, które koniecznie musicie odwiedzić.

Historia i architektura

Bieszczady były prawdziwym tyglem, w którym mieszkało wiele mniejszości narodowych oraz grup etnicznych. Każda z nich cechowała się swoją kulturą i charakterystycznym budownictwem.

Sport i rekreacja

W naszym regionie trzeba się mocno postarać, by nie spędzać aktywnie czasu. Ale kto powiedział, że urlop ma być bezczynny?!

Rzemiosło i kultura

Praca lokalnych rzemieślników i artystów obrazuje wolność, jaką czują wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Bieszczady są tak naprawdę stanem duszy i wie to każdy rękodzielnik.

atrakcja
Typową formacją dla Bieszczadów są połoniny, czyli ogromne łąki, które porastają zbocza gór. Do najpiękniejszych zalicza się Połonina Wetlińska z owianą legendą Chatką Puchatka. Tutaj krzyżuje się wiele szlaków turystycznych, a wysokie położnie zapewnia świetną widoczność daleko na terytorium Ukrainy. Najbardziej okazałe są jednak zachody słońca, które zapierają dech w piersiach każdego, kto ma szczęście je ujrzeć.
atrakcja
Bieszczadzkie szczyty i masywy górskie mają osobliwe, lokalne nazwy, a dobrym przykładem jest Bukowe Berdo. To świetne miejsce na górską wycieczkę niezależnie, czy jesteście wielkimi fanami gór, czy laikami, którzy chcą pospacerować. Szlak, który prowadzi na szczyt jest jednym z rzadziej uczęszczanych, a wspaniały widok pozwala podziwiać majestatyczne Tarnicę, Krzemień, Połoninę Caryńską oraz dolinę górnego Sanu i obszary zajmowane przez dawne bojkowskie wsie.
atrakcja
Prawdziwą siłę przyrody możecie podziwiać w Rezerwacie Sine Wiry, gdzie woda przepływa przez skaliste koryto rzeki Wetlina. Do najpiękniejszych części rezerwatu prowadzi dwie drogi – krótsza od strony Bukowca i dłuższa od strony Kalnicy. Kręte meandry i porośnięte mchem skały sprawią, że wycieczka przerodzi się w fantastyczną przygodę.
atrakcja
Zatoka w Teleśnicy jest wyjątkowa, ponieważ łączy ze sobą spokojne wody Zalewu oraz szum drzew, które gęsto porastają okolicę. W tym miejscu łatwo odnajdziecie spokój i ukojenie, których tak bardzo brakuje w dzisiejszym świecie. Tą atrakcję rekomendujemy głównie dla rodzin, które szukają bezpiecznego miejsca wypoczynkowego oraz wędkarzom.
atrakcja
Błysk wielkomiejskich latarni często sprawia, że wiele osób nie zna widoku rozświetlonej gwiazdami nocy. Park Gwiezdnego Nieba jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce i Europie do obserwacji kosmosu, ponieważ wszystkie ciała niebieskie widać jak na otwartej dłoni. Musimy przekazać Wam cenną ciekawostkę, ponieważ odwiedzając nas, znajdziecie się w jednym z najciemniejszych obszarów tej części świata.
atrakcja
Bieszczadzkie Saint Tropez – czyli Zalew Soliński i tworząca go tama na rzekach San i Solinka. Zapora ma imponującą wysokość 82m i tworzy zbiornik o największej w Polsce pojemności prawie 500 mln m3 wody! Energia przepływającego żywiołu zasila elektrownię, która produkuje prąd dla całego regionu. 2 mln ton betonu w jednym miejscu i najlepsze jest to, że można zwiedzać wnętrze tego inżynieryjnego arcydzieła.
atrakcja
W pobliskich Ustrzykach Dolnych znajduje się prawdziwa gratka dla miłośników polskiej flory i fauny. Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi swoje przyrodnicze Muzeum. W zbiorach znajdują się wystawy poświęcone powstawaniu prymitywnych form życia, prehistorycznym zwierzętom oraz obecnym mieszkańcom lasów i łąk, nawiasem mówiąc, naszym uroczym sąsiadom.
atrakcja
Ustrzyki Dolne są większą miejscowością w naszej okolicy, dlatego jest tam zlokalizowane Muzeum Młynarstwa i Wsi. Odwiedzając to miejsce macie okazję poznać najlepsze urządzenia do produkcji mąki i artykułów zbożowych z czasów XVII i XIX wieku. Założyciele niebywale się postarali zbierając oraz odnawiając wyjątkowe egzemplarze, które opowiadają piękną historię związaną z codziennością, czyli z powstawaniem chleba.
atrakcja
W Sanoku możecie zwiedzić pierwsze i największe pod względem liczby zgromadzonych obiektów muzeum etnograficzne w Polsce. Skansen, bo tak zwykliśmy nazywać Muzeum Budownictwa Ludowego, to wspaniała opowieść o tym, jak żyli ludzie na naszych terenach jeszcze kilkaset lat temu. Począwszy od domów i budynków gospodarczych, przez kościoły, po warsztaty kowalskie i szyby naftowe, które licznie budował pionier naftownictwa Ignacy Łukasiewicz. Kilka lat temu włodarze muzeum wspólnie z rzemieślnikami z całego świata wybudowali unikatową rekonstrukcję galicyjskiego rynku, który stał się prawdziwą ozdobą tego wehikułu czasu.
atrakcja
Do przejścia granicznego w Krościenku dojedziecie w 20 minut, więc do Lwowa zostaje tylko około 2 godziny. Tak, do tego Lwowa na Ukrainie! Dzieli nas zaledwie 150km, więc to wspaniała okazja, by zwiedzić to piękne miasto, które tak bardzo wiąże się z historią Polski. Możecie wybrać się w podróż samodzielnie oraz transportem zbiorowym, ponieważ wielu okolicznych przewoźników organizuje jednodniowe wycieczki.
atrakcja
Wizyta w Bieszczadach przekona Was, że jest to miejsce naprawdę wyjątkowe, a to dlatego, że wiele atrakcji jest naj… w skali całej Polski, ale także i Europy. Nieopodal nas znajduje się najwyżej położona w kraju trasa kolejowa Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. „Bieszczadzka ciuchcia”, bo tak zwykle jest nazywana funkcjonuje od ostatnich dni kwietnia do końca października. Skład startuje w Majdanie skąd możecie dotrzeć do Balnicy lub Przysłupia, a cała trasa biegnie przez malowniczą przełęcz.
atrakcja
Stara i opuszczona stacja PKP w pobliskich Uhercach Mineralnych do niedawna straszyła, natomiast dzisiaj przyciąga rzesze turystów, a to za sprawą drezyn, które napędza się siłą nóg. Drezyny rowerowe, to wspaniała atrakcja i okazja do aktywnej współpracy w grupie. Chyba nikogo nie zaskoczymy tym, że trasa w dużej części biegnie w otoczeniu dzikiej przyrody? Odnowiona stacja nawiązuje między innymi do przygód gapowatego wojaka Szwejka, który według Haska musiał kręcić się w tej okolicy.
atrakcja
Bardzo dużym powodzeniem cieszą się u nas baseny, w naszym regionie kochamy wypoczywać w wodzie. Na szczęście w pobliżu znajduje się aż trzy nowoczesne obiekty, dostępne przez cały rok. Najbliżej znajdziecie baseny w Ustrzykach Dolnych, następnie w Lesku i Sanoku. Wszystkie oferują baseny kryte, jak i zewnętrzne, rzecz jasna nie brakuje w nich atrakcji, jak zjeżdżalnie, sauny lub jacuzzi.
atrakcja
Jak góry, to stoki, a jak stoki, to narty! Jeżeli myśleliście, że w Bieszczadach aktywnie można wypoczywać wyłącznie latem, to musimy wspomnieć o pobliskim wyciągu narciarskim w Ustrzykach Dolnych, czyli zimowej stolicy Podkarpacia. Świetnie przygotowane trasy i piękne otoczenie sprawią, że szusowanie stanie się jeszcze przyjemniejsze!
atrakcja
Miejscem, które najlepiej odzwierciedla tą kategorię jest browar Ursa Maior, który ma swoją siedzibę w Uhercach Mineralnych. W tym miejscu możecie poznać sztukę wytwarzania piwa, obejrzycie prace rodzimych artystów, posmakujecie piwa i naszych regionalnych smaków. Tradycyjnie wszystko odbywa się w otoczeniu przyrody – u nas nie da się inaczej.
atrakcja
Siekierezada w Cisnej jest miejscem, które spopularyzował Edward Stachura. Tutaj krzyżują się drogi wspaniałych artystów i bieszczadzkich zakapiorów, więc efekt jest piorunujący. Całe wnętrze przyozdabiają rzeźby oraz obrazy, większość z nich związana jest z mitycznymi diabłami, które licznie występują w lokalnych legendach i podaniach.
atrakcja
Wiele wydarzeń kulturalnych odbywa się w formie imprez masowych, dlatego przed przyjazdem warto, abyście zapoznali się z planami organizatorów lub dopytali nas o zbliżające się eventy.